kartySpoločnosť UNITED ASSISTANCE, s.r.o. zabezpečuje cestnú asistenciu, právnu asistenciu a domácu asistenciu. Súbor služieb poskytuje pre našich klientov nadštandardný komfort porovnateľný iba s uzavretím separátnych zmlúv u niekoľkých špecializovaných spoločností.

Viac ...

Toto by ste mali vedieť! Ako sa chovať po autonehode (bez stresu)

Dopravná nehoda môže byť stresujúca. Zistite, aké kroky podniknúť po nehode, ako zaistiť bezpečnosť a kedy volať políciu


Byť účastníkom cestnej premávky má svoje riziká. Na Slovensku sa denne udeje viac ako 100 dopravných nehôd a škodových udalostí – či už kvôli nepozornosti, nezodpovedným konaniam alebo iným príčinám. Veľa vodičov v takom momente ostane otrasených. Mali by si však zapamätať niekoľko jednoduchých krokov, ako postupovať v nepríjemnej situácii po nehode.

Ak ste priamym účastníkom dopravnej nehody, vašou úlohou je najprv posúdiť, ako ste na tom zdravotne. Ak ste neutrpeli vážne zranenia, je vašou zákonnou povinnosťou zaistiť bezpečnosť cestnej premávky. Nasaďte si reflexnú vestu, zapnite výstražné svetlá a nájdite výstražný trojuholník v kufri auta, ktorý (ak to situácia dovoľuje) položíte na dobre viditeľné miesto za auto. Po dopravnej nehode nie je povolené s autom manipulovať. Skontrolujte zdravotný stav ďalších účastníkov dopravnej nehody a v prípade potreby im poskytnite prvú pomoc. Neváhajte zavolať záchrannú službu na číslo 112 alebo 155.

 


Kedy volať políciu?

Políciu je potrebné zavolať vždy, keď sa účastníci nevedia dohodnúť na tom, kým alebo ako bola nehoda zavinená, pri ujme na zdraví alebo usmrtení človeka, keď škody majetku prevýšia 3 990€ alebo máte podozrenie, že je ďalší vodič pod vplyvom alkoholu alebo iných návykových látok. Políciu treba zavolať aj pri poškodení súčasti pozemnej komunikácie (napr. dopravné značky) alebo pri poškodení majetku tretej osoby (osoby mimo diania dopravnej nehody).

Čo ďalej?

Ak sa políciu rozhodnete nevolať, pretože nemusíte, vyplňte s vodičom záznam o dopravnej nehode a nahláste ju poisťovni. Každú dopravnú nehodu je potrebné podrobne zdokumentovať. Toto tlačivo musí byť vyplnené čitateľne, v 2 kópiách a podpísané oboma (prípadne všetkými) účastníkmi nehody. Originál zostáva vinníkovi nehody. Taktiež si urobte fotografie z miesta nehody, budú dôležité v ďalších krokoch.

 

Ak ste nehodu zavinili, musíte predložiť všetky svoje doklady a údaje druhému alebo ďalším účastníkom nehody. Pokiaľ nehodu zavinil ďalší vodič, neváhajte a požiadajte ho o predloženie identifikačného dokladu (napr. občiansky preukaz, pas alebo vodičský preukaz) a o zelenú kartu (PZP). Opíšte si dôležité informácie ako meno a priezvisko vodiča, evidenčné číslo auta, a zistite informácie o poisťovni vodiča. Oznámte svoju nehodu poisťovni najneskôr do 15 dní.

Autor: Adam Rón
Zdroj: autoviny.sk