kartySpoločnosť UNITED ASSISTANCE, s.r.o. zabezpečuje cestnú asistenciu, právnu asistenciu a domácu asistenciu. Súbor služieb poskytuje pre našich klientov nadštandardný komfort porovnateľný iba s uzavretím separátnych zmlúv u niekoľkých špecializovaných spoločností.

Viac ...

A je to tu! Čerpacie stanice na Slovensku priniesli pre mnohých nepríjemný jav. Naštvaní budú najmä vodiči naftových áut...

Ceny nafta v posledných dňoch predbehli ceny benzínu. Tento paradox mnohých nepoteší, no v roku 2009 bol takmer samozrejmosťou.


Pred časom sme vám priniesli článok, v ktorom sme rozoberali aktuálny vývoj cien nafty a benzínu na slovenských čerpacích staniciach. Tento materiál zaujal širokú verejnosť, a preto sme celú situáciu okolo cien pohonných hmôt na našom trhu dlhodobo pozorovali. Teraz už s istotou môžeme povedať, že sa stalo to najhoršie z možných scenárov. Mnohých vodičov aktuálny cenový vývoj palív zanecháva v úžase.

To najhoršie sa naplnilo

V článku, ktorý bol publikovaný 8. apríla 2022 sme upozorňovali, že už čoskoro príde k nevídanému stavu. Slovenské čerpacie stanice začnú predávať naftu drahšie ako benzín. Dnes je tento cenový paradox realitou. Aby sme boli presnejší, už v priebehu minulého týždňa sme sa dostali do bodu, kedy sa nafta predávala o 2 centy drahšie ako benzín. Samotný trend bol pritom dlhé roky opačný.

Naposledy sa nafta v priemere predávala drahšie ako benzín ešte v roku 2009. Konkrétne v 18. týždni 2009 ste liter nafty mohli kúpiťl za 1,057 € pričom liter benzínu bol o 0,005 € lacnejší. Rok 2009 pritom podľa dát Štatistického úradu Slovenskej republiky začínal s priemernými cena za naftu na úrovni 1,127 € za liter a benzín sa v rovnakom období predával len za 0,99 € za liter.

Nafta ide hore, benzín sa drží

Dnes už nie je problém na čerpacích staniciach kúpiť liter nafty za 1,724 €, pričom liter benzínu je v priemere o zmienené dva centy lacnejší. Prudké zdražovanie pohonných hmôt, a v tomto prípade predovšetkým nafty, je spôsobené vysokými cenami ropy (v čase písania článku sa pohybovala na úrovni 101,96 dolára za barel) a iných komodít z ktorých sú vyrábané zložky obsahnuté v nafte. Hovoríme teraz predovšetkým o repkovom oleji využívanom v nafte ako biozložka. Jeho cena sa od 8. apríla 2022 na krátko dostala na sumu takmer 1 200 dolárov. V čase písania tohto textu sa cena pohybovala na úrovni 1 182 dolárov.

Okrem toho však na cenu vplýva aj celkový nedostatok nafty v Európe. Ako sme už uviedli v pôvodnom článku, spotreba nafty už v roku 2021 prelomila historické maximá. Zároveň je jej ponuka na trhu najmenšia za posledných 15 rokov. Cenový paradox pritom nastal aj napriek tomu, že spotrebná daň na naftu je na Slovensku stanovená na 0,368 € za liter. V prípade benzínu je to až 0,514 € za liter.


Nie sme na tom najhoršie

Vyššia cena nafty v porovnaní s benzínom pritom nie je v Európe žiadnou novinkou. V Rakúsku je už podobný cenový trend v praxi niekoľko mesiacov. Napríklad kúsok za našimi, hranicami na čerpacej stanici Avanti v obci Wolfsthal, sa benzín predáva za 1,668 €/l a nafta za 1,778 €/l. Ešte vyššie ceny sú napríklad v Nemecku, kde liter nafty kúpite v závislosti od čerpacej stanice, za 1,989 € pričom benzín je za 1,909 €. Dôvod na úsmev napriek štátnym úľavám nemajú ani v susednom Česku. Tam sa liter benzínu predáva aj za 43,5 CZK (1,78 €) a nafta je za 45,5 CZK (1,86 €).

Okolité štáty proti zdražovaniu palív dlhodobo bojujú. Maďari už veľmi dávno zaviedli cenový strop na sumu 479,9 forintov (1,29 €). Podobne pristúpili k zdražovaniu aj Poliaci, ktorí sa rozhodli znížiť DPH na PHM. No a napokon pred pár dňami sa rozhodli urobiť rôzne cenové úľavy aj Česi. Ich krok sme rozobrali v samostatnom článku. Treba však dodať, že Maďarsko zaviedlo cenový strop zatiaľ len do prvej polovice mája tohto roku. Môže sa teda stať, že po tomto termíne čaká našich južných susedov poriadne studená sprcha v podobe skokového nárastu cien PHM.


Autor: David Hecl

Zdroj: autoviny.sk