kartySpoločnosť UNITED ASSISTANCE, s.r.o. zabezpečuje cestnú asistenciu, právnu asistenciu a domácu asistenciu. Súbor služieb poskytuje pre našich klientov nadštandardný komfort porovnateľný iba s uzavretím separátnych zmlúv u niekoľkých špecializovaných spoločností.

Viac ...

Škodu na autách zmierni poistka. Nie však vždy...

Prečítajte si rady, najmä pre firmy, kedy pomôže havarijná poistka a na čo si dať pozor, aby škodu poisťovňa preplatila.

 

Foto: ILUSTRAČNÉ - TASR

Záplavy či zosuvy pôdy potrápili tento rok majiteľov áut niekoľkokrát. No nielen nevyspytateľné počasie prináša riziko škôd na autách.

Peter Kudlák zo spoločnosti Business Lease Slovakia spracoval rady (nie len) pre firmy, kedy pomôže havarijná poistka. A na čo si dať pozor, aby poisťovňa neodmietla platiť náhradu škody.

1.Pozor na vedomé zavinenie

Havarijné poistenie kryje nielen škodu na aute spôsobenú haváriou (teda stretom vozidla s iným predmetom, ako je auto, zviera, stavba a podobne), ale aj iné škodové udalosti spojené s užívaním vozidla.

"Napríklad živelné ako požiar, povodeň, víchrica, krupobitie, alebo pád stromu či iného predmetu, ďalej krádež vozidla alebo jeho častí a vandalizmus – úmyselne spôsobenú škodu na vozidle inou osobou," hovorí technický riaditeľ Business Lease Slovakia, Peter Kundlák.

V prípade firemných áut poisťovňa poskytne plnenie bez ohľadu na to, či zamestnanec využil auto na firemné účely, alebo súkromné a zaplavilo mu ho na dovolenke, prípadne mu ho vykradli počas návštevy hudobného festivalu.

Nikdy však vodič nesmie ísť vedome do rizika. Napríklad prekonávať zaplavený terén a riskovať nasatie vody do spaľovacieho priestoru motora, alebo aquaplaning (pri rýchlej jazde sa vplyvom vody na ceste pneumatika prestane dotýkať vozovky a vodič stráca kontrolu nad vozidlom).

K výlukám poistenia patria aj škody spôsobené na elektronických prístrojoch, ktoré nie sú pevne spojené s vozidlom, poškodenia pneumatík v prípade, že k inej škode na aute nedošlo, vedenia vozidla osobou bez vodičského preukazu, či škody vzniknuté pri súťažiach a pretekoch.

2.Patríte k rizikovým sektorom pre nehody?

Tak, ako sú rôzni vodiči, sú aj rôzne firmy, ktoré sú z pohľadu vzniku nehody rizikovejšie. Tie hlásia najviac poistných udalostí vozidiel.

"Z našich údajov sú to najmä spoločnosti zaoberajúce sa obchodom. Teda distribučné firmy (potraviny, nápoje, spotrebný tovar) a farmaceutické firmy," hovorí Peter Kundlák.

Myslieť na havarijné poistenie by mali všade tam, kde vozidlá jazdia takmer permanentne.

Typ podnikania, ani riziko nehodovosti vozidlového parku firiem však zvyčajne vplyv na výšku ceny poistky u poisťovne nemá. Sleduje sa až prípadná zvýšená škodovosť.

3.Dôležitá je aj lokalita, kde podnikáte

Geografická oblasť podnikania by mala byť takisto faktorom pri zvážení poistky. Rozhoduje napríklad množstvo krádeží áut, vandalizmu, prírodné škody, no najmä, aká je tam hustota premávky.

"V počte nehôd jednoznačne vedie Bratislavský kraj. Súvisí to so zhustenou premávkou, ale aj s problémom s parkovaním. Je tam nedostatok parkovacích miest a sú aj poddimenzované veľkosti parkovacích boxov v podzemných garážach a parkoviskách," dodal Kundlák.

4.Sledujte si škodovosť

Najlepším meradlom, či sa poistka oplatí, je sledovať si stav poistných udalostí.

Často sa zdá, že opravy „ťukancov“ na autách veľa nestoja. Ak sú však pričasté, môžu poriadne zaťažiť financie.

"Pri firmách, ktoré si autá prenajímajú cez operatívny lízing, napríklad vidíme, že najčastejšie škody sú parkovacie. Sú spôsobené samotným vodičom auta alebo iným vozidlom snažiacim sa zaparkovať v blízkosti daného auta," hovorí Peter Kudlák.

Riešením pre firmu však okrem poistky môžu byť aj školenia vodičov.

5.Kedy sa oplatia pripoistenia

Dnes ponúkajú poisťovne množstvo pripoistení. Na rozbitie skiel sa napríklad štandardne vzťahuje havarijné poistenie, no klient znáša spoluúčasť.

Pripoistenie dokáže spoluúčasť stiahnuť až na nulu.

Pripoistenie sa oplatí aj v prípade krádeže batožiny. No len tej, čo bola v batožinovom priestore vozidla. Ak ste ju nechali na viditeľnom mieste v aute, odkiaľ vám ju ukradli, alebo vám odtiaľ odcudzili okuliare či elektroniku, ktorá nebola pevne zabudovaná, poisťovňa vám plnenie neposkytne.

Pripoistiť sa dá dnes aj právna pomoc. Tá slúži v prípadoch, ak vodič zaviní dopravnú nehodu a príde o vodičský či technický preukaz, respektíve je voči nemu vznesené obvinenie z priestupku prípadne z nedbanlivostného trestného činu.

Napokon, pripoistením je možné riešiť aj finančné krytie trvalého úrazu či smrti kohokoľvek z posádky.

6.Ako sa počíta poistné plnenie

Havarijné poistenie sa uzatvára na cenníkovú cenu vozidla bez akýchkoľvek zliav. Táto suma je teda hornou hranicou plnenia poisťovne.

Pri totálnej škode vozidla, či už krádeži alebo havárii, kde je nerentabilné vozidlo opravovať, poisťovňa poskytuje plnenie len do výšky trhovej ceny auta. Tá je však zvyčajne nižšia, než účtovná zostatková hodnota vozidla v čase poistnej udalosti.

Klient poisťovne tak musí znášať rozdiel. "Môže ísť aj o tisícky eur," tvrdí Peter Kundlák.

Na trhu existujú možnosti, ako sa poistiť aj proti finančnej strate, ktorú tvorí rozdiel medzi účtovnou zostatkovou hodnotou vozidla v čase poistnej udalosti a trhovou cenou auta.