kartySpoločnosť UNITED ASSISTANCE, s.r.o. zabezpečuje cestnú asistenciu, právnu asistenciu a domácu asistenciu. Súbor služieb poskytuje pre našich klientov nadštandardný komfort porovnateľný iba s uzavretím separátnych zmlúv u niekoľkých špecializovaných spoločností.

Viac ...

Zamrzla vám v ostrekovačoch voda? Môže to byť problém. Dáme vám zopár rád, ako sa s ním popasovať.

Zima udrela naplno, no veľa vodičov má v ostrekovačoch stále letnú zmes. Tá pri nízkych teplotách zamrzne a môže narobiť veľké problémy.


Po pomerne teplých jesenných mesiacoch sme sa konečne dočkali aj chladného počasia. To však stihlo prekvapiť mnohých motoristov, ktorí odkladali prezutie letných pneumatík na zimné na poslednú chvíľu. Okrem toho sa našli aj takí, ktorí mali v ostrekovačoch ešte stále letnú zmes. Nízke teploty spôsobili, že voda v nádržke alebo v samotnom vedení ostrekovačov zamrzla a im to spôsobilo problémy. Ako sa s tým vysporiadať a čo robiť ak skutočne voda v ostrekovačoch zamrzne?

Zamrznutá voda v ostrekovačoch môže spôsobiť škody

Pravdepodobne sa to už niekedy stalo každému z nás. Zamrznutá voda v ostrekovačoch nikdy nie je dobrý znamením. Nielenže sa kvôli špinavým oknám zvyšuje riziko nehody, ale taktiež aj ľad v hadičkách ostrekovačov môže narobiť riadne škody. V prvom rade je dôležité si uvedomiť rozdiel medzi letnou a zimnou zmesou do ostrekovačov.

Zatiaľ čo letná zmes môže byť v podstate aj parfumovaná voda s čistiacimi prísadami, **zimná zmes **má oveľa dôležitejšie využitie. Musí byť schopná rozmraziť snehovú a ľadovú vrstvu na čelnom skle, keď ráno v zimnom období cestujete autom do práce. Zimná zmes má teda oproti letnej pridané nemrznúce zložky, ktoré sú z pohľadu používania pri nižšíchteplotách kľúčové. Dobrá zimná zmes totiž nesmie zamrznúť ani pri teplotách okolo -20 stupňov Celzia. Niektoré značky majú bod mrznutia posunutý až na -40 stupňov Celzia.


Zimná zmes do ostrekovačov s nevhodným zložením môže spôsobiť poškodenie gumených a plastových častí na aute. Ilustračná fotografia


Čo ak predsa len zamrzne?

Čo však robiť, ak voda predsa len zamrzne? Pravdepodobne ide o letnú zmes, ktorú ste nestihli pred príchodom mrazov vystriekať na okno. V takomto prípade vám určite neodporúčame riadiť sa radami „expertov z krčmy“. Tie totiž hovoria, že keď budete dostatočne dlho používať ostrekovače pri zamrznutej vode, ľad sa vytlačí a všetko bude fungovať ako má. Chyba! Pokiaľ máte zamrznutú vodu len v tryskách ostrekovačov, môže dôjsť neustálym čerpaním kvapaliny k poškodeniu systému, čo môže mať za následok investície do opravy.

Horší prípad je, keď zamrzne voda aj v nádržke a v čerpadle. Vtedy riskujete poškodenie celej sústavy a predovšetkým motorčeka čerpadla. Navyše letná zmes má pri nízkych teplotách tendenciu rozpínať sa, čo môže viesť k prasknutiu nádržky na vodu.

Vyhľadajte teplejšie miesto

Ak vám teda ostrekovače v zime nefungujú a viete, že tam máte vodu, odporúčame vám vyhľadať podzemnú garáž alebo teplejšie miesto. Voda sa rozmrazí a vy ju môžete vyčerpať, prípadne pri menšom množstve vystriekať na okno. Keďže samotná nádržka ostrekovačov sa nachádza v motorovom priestore, niekedy stačí na jej rozmrazenie aj cesta do práce. Ak ale trysky zostávajú zamrznuté, máte tri možnosti.

Prvou z nich je umiestnenie auta do garáže, podzemnej garáže alebo na miesto s vyššou teplotou tak, ako sme uvádzali už vyššie. Druhou možnosťou je očistenie ľadu z ostrekovačov. Môže sa totiž stať, že samotné vedenie je už rozmrazené, no voda sa von nedostáva práve kvôli ľadu na tryskách. Poslednou možnosťou, s ktorou sme sa už stretli, je odmrazenie hadičiek ostrekovačov pomocou teplej vody. Nakoľko ich vedenie má vnútorný priemer len zopár milimetrov, takéto riešenie môže pomôcť, ale nie je garantované.

Letnú zmes vždy spotrebujte!

Mnoho vodičov má skúsenosti s tým, že letnú zmes, ktorá zostala v nádržke jednoducho zriedi so zimnou. Vznikne tým zmes, ktorá má síce nižšiu teplotu mrznutia ako letná zmes, avšak nemusí mať vlastnosti ako tá zimná. Navyše môže spôsobiť ešte jednu nepríjemnosť. Pri zmiešaní dvoch sezónnych zmesí totiž môže dôjsť k reakcii, ktorá pri použití vytvorí na čelnom skle nepríjemnú mastnú vrstvu. Tej sa potom zbavíte len skutočne ťažko a na nečistoty z cesty je ako lepidlo.

Preto je vždy dobré letnú zmes pred zimnou sezónou úplne minúť, respektíve si ju nechať vypumpovať. A až následne doliať zimnú zmes. Dôležité si však je uvedomiť, že nie je zimná ako zimná.

Lacnejšia cesta nemusí byť automaticky výhra

Podobne, ako to platí pri všetkom ostatnom, aj nákup obyčajnej zimnej zmesi do ostrekovačov má svoje riziká. Predovšetkým pri kúpe veľmi lacných produktov, pri kúpe z druhej ruky, pri kúpe v zahraničí alebo pri kúpe od dodávateľov, ktorí si zimné zmesi vyrábajú svojpomocne.

Nekvalitné a lacné kvapaliny do ostrekovačov majú totiž ako jednu z hlavných zložiek jedovatý metanol. Ten môže vodiča dokonca priotráviť, ale okrem toho ide o veľmi silné rozpúšťadlo.

Použitie lacných zmesí s prímesou metanolu síce dokáže rozpustiť sneh a ľad, no zároveň môže výrazným spôsobom poškodiť plastové a gumové časti auta.

Rada na záver

Ak už teda máte v aute zimnú zmes a všetko pripravené na chladnejšie počasie, myslite ešte na jednu vec. Použitie zimnej kvapaliny v ostrekovačoch môže na skle spôsobiť vrstvu ľadu aj v prípade, že sa jedná o kvalitnú zmes. Je to najmä vtedy, ak na podchladené okno nastriekate studenú zmes. Jej nemrznúca zložka sa pri kontakte s oknom rýchlo stratí a na skle vám vznikne tenká vrstva ľadu, ktorú je problém rýchlo zoškrabať. No a samozrejme, mať na skle vrstvu ľadu počas jazdy je mimoriadne nebezpečné.

Autor: David Hecl

Zdroj: autoviny.sk