kartySpoločnosť UNITED ASSISTANCE, s.r.o. zabezpečuje cestnú asistenciu, právnu asistenciu a domácu asistenciu. Súbor služieb poskytuje pre našich klientov nadštandardný komfort porovnateľný iba s uzavretím separátnych zmlúv u niekoľkých špecializovaných spoločností.

Viac ...

Karta sa obrátila, záujem o nové autá začal prudko klesať! Môžu za to vysoké ceny a finančná neistota

Zatiaľ čo donedávna automobiloví výrobcovia nestíhali vyrábať svoje modely, najnovšie čísla naznačujú možné spomalenie predajov v nasledujúcom období.

Podľa prieskumu ekonomického inštitútu Ifo sa nálada v nemeckom automobilovom priemysle vo februári zhoršila v dôsledku rastúcich obáv z poklesu dopytu. Záujem o nové vozidlá vo februári výrazne klesol. Prepad bol pravdepodobne spôsobený opatrnosťou kupujúcich v súvislosti so spomalením ekonomiky a infláciou.

Inštitút v piatok vo svojom vyhlásení uviedol, že jeho index podnikateľskej situácie v sektore klesol z januárovej hodnoty 12,5 na 6,0. "Najmä výrobcovia hodnotia svoju súčasnú situáciu ako drasticky horšiu ako v predchádzajúcom mesiaci. Pravdepodobne to súvisí s tým, že kupujúci sú v súčasnosti veľmi opatrní," povedal Oliver Falck, riaditeľ Ifo pre organizáciu priemyslu a nové technológie.

Na druhej strane, dodávatelia hodnotili svoju súčasnú situáciu o niečo lepšie než predchádzajúcom mesiaci. "Zatiaľ čo výrobcovia v súčasnosti stále doháňajú existujúce objednávky, dopyt zo strany potenciálnych kupujúcich slabne. Jedným z dôvodov môže byť neistý vývoj cien energií," povedal Falck.

Zdá sa, že turbulentné obdobie v automobilovom priemysle tak ani zďaleka nekončí. Prekvapivé oživenie trhu po pandémii spočiatku prekvapilo mnohých výrobcov. Tí zostávali bez áut z dôvodu narušených dodávok kľúčových komponentov na trhu spôsobených čipovou krízou a vojnou na Ukrajine. Výsledkom boli predlžujúce sa dodacie lehoty a všeobecný nedostatok nových vozidiel na trhu.

Inflácia a sprievodný rast cien vstupných materiálov vo výrobe však spôsobili postupné zdražovanie nových vozidiel, v niektorých prípadoch aj o niekoľko tisíc eur. Faktory ako všeobecné zdražovanie nových vozidiel, energetická kríza a ekonomická neistota však začali vplývať aj na kupujúcich, ktorí sú tento rok opatrnejší a investície do nového auta odkladajú.

Ak bude pokles na trhu pokračovať, s najväčšou pravdepodobnosťou budeme môcť v najbližších mesiacoch vidieť atraktívnejšie ponuky zo strany výrobcov. To je dobrá správa pre záujemcov, ktorí v dohľadnej dobe plánovali kúpu nového auta.

Autor Peter Orosz

Zdroj: europe.autonews.com, podkapotou.sk