kartySpoločnosť UNITED ASSISTANCE, s.r.o. zabezpečuje cestnú asistenciu, právnu asistenciu a domácu asistenciu. Súbor služieb poskytuje pre našich klientov nadštandardný komfort porovnateľný iba s uzavretím separátnych zmlúv u niekoľkých špecializovaných spoločností.

Viac ...

Na toto sa prichystajte pri ceste autom do zahraničia

Ak chcete cestovať autom do cudziny, musíte vedieť, aké sú zmeny v jednotlivých krajinách.

Tu je prehľad najdôležitejších: Drahšie diaľničné známky aj pokuty za telefonovanie, zákazy vjazdu pre diesely, obmedzenie rýchlosti.

Belgicko


Od 1. januára zavádza mesto Gent emisnú normu pre vjazd vybraných vozidiel do centra. Hranice ekozóny sú vymedzené mestským okruhom R40 obklopujúcom centrum mesta. Zákaz sa vzťahuje na vozidlá s naftovým motorom s emisnou normou Euro 0 až 3, s benzínovým motorom s emisnou normou Euro 0 a 1. Zahraničné vozidlá sa musia registrovať na stránke lez.stad.gent V druhej polovici roka sa očakáva rovnaká zóna aj v meste Mechelen.

Nemecko


Od 22. novembra 2019 je v centre Berlína zakázaný vjazd dieselových vozidiel, ktoré nespĺňajú emisnú normu Euro 0 až 5, do jedenástich úsekov (celkom osem ulíc). Dotýka sa to aj centrálny spojovacej trasy - Leipziger Strasse alebo Friedrichstrasse. Dôvodom k novej regulácii sú nadmerné hodnoty oxidu dusičitého. Kto zákaz poruší, môže dostať pokutu minimálne 25 eur.

Novobudované hlavné letisko Nemecka sa má konečne otvoriť 31. októbra 2020. Staré letisko Tegel sa má uzatvárať 8. novembra 2020. Od roku 2007 oznámili už niekoľko termínov otvorenia nového letiska a všetky odložili pre technické ťažkosti.

Rakúsko


Tarify za užívanie diaľničných ťahov v Rakúsku sa na rok 2020 zvýšili o hodnotu inflácie, teda 2,1 percenta. Ročná diaľničná známka pre osobné vozidlo stojí 91,10 eur, dvojmesačná 27,40 eur a desaťdňová 9,40 eur. Pre motocykle stojí ročná známka 36,20 eur, dvojmesačná stojí 13,70 eur a desaťdňové 5,40 eur. Zmena je aj pri trojkolesových vozidlách. Predtým sa považovali za osobné vozidlá, po novom sú zaradená medzi motocykle.

Pre infláciu sa zvýšili vo Viedni od 1. januára parkovacie poplatky o pol centu za pol hodiny. Parkovanie na 30 minút teraz stojí 1,10 eura.


Zmeny v

Rusko


Vstup do oblastí Kaliningradu, Petrohradu a celého regiónu sa nedávno uľahčil, pretože cestovatelia z niekoľkých krajín, medzi ktoré patrí aj Slovensko, môžu teraz zdarma požiadať o elektronické víza pre krátkodobé pobyty do ôsmich dní. Žiadosť s digitálnou fotografiou musí byť vyplnená na webových stránkach Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie. Odkaz tu: electronic-visa.kdmid.ru

Škótsko


Očakáva sa, že Škótsko zavedie zákon, ktorý zakáže parkovanie všetkých motorových vozidiel na chodníkoch rovnako, ako je to vo zvyšku Veľkej Británie.

 

Španielsko


V Španielsku by sa mala výrazne spomaliť premávka v mestách. V priebehu roka budú zriadené zóny s obmedzením rýchlosti na 30 km/h tam, kde má mestská ulice jeden jazdný pruh v jednom smere. Inde bude ako maximálna rýchlosť limitovaná na 50 km/h. Prvé mestá s týmto obmedzením budú Madrid, Barcelona, ​​Valencia a Sevilla.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Okrem obmedzenia rýchlosti v mestách sa drasticky zvýši pokuty za prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti. Napríklad za prekročenú rýchlosť na diaľnici alebo ceste pre motorové vozidlá o 21 km/h, hrozí sankcia 300 namiesto pôvodných 100 eur.

Od 1. januára zakáže Barcelona vjazd vybraných vozidiel do centra v pracovné dni od 7 do 20 hodín. Zákaz sa vzťahuje na vozidlá s naftovým motorom s emisnou normou Euro 0 až 3, s benzínovým motorom s emisnou normou Euro 0 až 2 a pre motocykle a mopedy s emisnou normou Euro 0 a 1. Doteraz bola emisná norma platná len v prípade znečistenia ovzdušia. Zahraničné vozidlá sa tak musia registrovať na webe www.zberegistre.ambmobilitat.cat

 

Taliansko


V Taliansku sa výrazne sprísňujú pokuty za držanie záznamového alebo hovorového zariadenia počas jazdy, čiže telefonovanie počas jazdy bez použitia hands-free sady. Za tento priestupok zaplatíte pokutu 400 eur namiesto pôvodných 165 eur a ďalej vám hrozí zákaz riadenia vozidla na talianskom území po dobu 7 až 30 dní a v prípade opakovania priestupku až na 3 mesiace.

Mestská vláda v Benátkach chcela už v máji 2019 zavádzať poplatok za vstup do mesta (najprv v zavádzacom režime od troch, následne od šiestich až po desať eur). Vzhľadom k tomu, že prevedenie bolo ťažšie, než sa predpokladalo, bol začiatok výberu poplatkov odložený na rok 2020.


Westminsterský palác

Veľká Británia


Okrem Brexitu sa treba pripraviť na sprísnenie pokút za držanie záznamového alebo hovorového zariadenia počas jazdy čiže telefonovanie za jazdy bez použitia hands-free sady. Odteraz sa platí za tento priestupok pokuta až 200 libier.

Od 26. októbra sa majú veľmi sprísniť emisné normy pre vjazd do Londýna pre nákladné vozidlá.

 

AUTOR: © Zoznam/Jozef Vydra
ZDROJ: internet, podkapotou.zoznam.sk