kartySpoločnosť UNITED ASSISTANCE, s.r.o. zabezpečuje cestnú asistenciu, právnu asistenciu a domácu asistenciu. Súbor služieb poskytuje pre našich klientov nadštandardný komfort porovnateľný iba s uzavretím separátnych zmlúv u niekoľkých špecializovaných spoločností.

Viac ...

V Nemecku sú zakázané aplikácie, ktoré denne využívajú tisíce vodičov. Môžete za ne dostať vysokú pokutu

Vedeli ste, že používanie niektorej z obľúbených navigácií môže spôsobiť problémy? Tŕňom v oku jednotlivých krajín Európy je možnosť upozornenia na policajnú hliadku či radar. 


Využívanie aplikácií ako Waze, Google Maps, Apple Maps či Sygic je pre mnohých vodičov samozrejmosťou. Zdarma dostupné navigácie nielenže uľahčujú samotnú cestu tým, že na základe online dát aktualizujú trasu, ale dokážu upozorniť aj na merané úseky či hliadky.

V konečnom dôsledku vám teda ušetria na neočakávaných výdavkoch za pokuty. No a tu je problém. Viaceré krajiny Európy, na čele s Nemeckom, majú zákonom zakázané používanie obdobnej technológie. Niekde za to dokonca hrozí až väzenie.

S navigáciou problém nie je, ale...

Problém tak nie je vo využívaní navigačných dát zmienených aplikácií, ale skôr vo funkcii upozorňujúcej na radar a policajnú hliadku. Na túto tému upozornil pred pár týždňami nemecký autoklub ADAC. O čo teda presne ide? Zákony, ktoré sú v Nemecku aktuálne v platnosti, umožňujú vodičom používanie aplikácií na vyhľadanie a následné navigovanie na konkrétnej trasy. Predovšetkým Waze či Google Maps sú vo veľkej obľube aj medzi turistami, ktorí si však môžu ich používaním spôsobiť ťažkosti kvôli časti ich funkčnosti.

Príkladom je prípad vodiča, ktorého hliadka v Nemecku zastavila v dôsledku prekročenia rýchlosti. Následne bolo zistené, že jeho spolujazdec mal spustenú aplikáciu slúžiacu na upozornenie pred radarmi, za čo musel po preverení súdom zaplatiť pokutu vo výške 100 eur.


V každej krajine to je inak

Samotné aplikácie majú zabudovanú funkciu upozornenia na radar, ktorý je možné jednoducho pomocou príslušných krokov označiť na mape. Taktiež tieto aplikácie dokážu upozorňovať vodičov aj na merané úseky mobilným radarom či dokonca policajnú hliadku. Avšak legislatíva v Nemecku a viacerých štátoch Európy podobné upozornenia zakazuje. Na druhú stranu je pravdou, že vo svojej podstate sa právne predpisy viacerých krajín zameriavajú predovšetkým na využitie hardvérového varovného systému.

Avšak aj tie v navigačných aplikáciách či systémoch sú zakázané.

Pokiaľ by vás na tamojších cestách zastavila polícia a došlo by k odhaleniu používania takejto aplikácie, môže vám hroziť pokuta až do výšky 75 eur. Ak má vodič v aute namontovaný hardvérový výstražný systém upozorňujúci na radary, policajt má dokonca právo tento systém zaistiť či zlikvidovať.

Aplikáciu so zapnutou možnosťou výstrahy pred radarmi a hliadkami dokonca nemôže mať spustenú ani spolujazdec vo vozidle. Taktiež by mu hrozila pokuta, o čom svedčí aj prípad uvedený vyššie.

V niektorých krajinách hrozí väzenie

Európa aktuálne nemá jednotný zákon, ktorý by zakazoval využívanie varovných systémov pred radarmi a hliadkami, no ADAC vytvoril jednotný prehľad odhaľujúci veľké rozdiely medzi konkrétnymi krajinami.

Zatiaľ čo Slovensko má za používanie takýchto systémov len „vysoké pokuty“, napríklad také Luxembursko môže uložiť pokutu až do výšky 5-tisíc eur či dokonca vás môžu zatvoriť do väzenia na 8 dní až jeden rok.

Grécko môže uložiť pokutu do výšky 2000 eur alebo zakázať vodičovi vedenie motorového vozidla až na 30 dní. Inde sú tresty v priemere benevolentnejšie, no finančná pokuta vás neminie takmer nikde.

Autor: David Hecl

Zdroj: autoviny.sk