kartySpoločnosť UNITED ASSISTANCE, s.r.o. zabezpečuje cestnú asistenciu, právnu asistenciu a domácu asistenciu. Súbor služieb poskytuje pre našich klientov nadštandardný komfort porovnateľný iba s uzavretím separátnych zmlúv u niekoľkých špecializovaných spoločností.

Viac ...

Len 5 % modelov áut prešlo testom ADAC. Zvyšok je možné ukradnú do pár sekúnd

Nemecký automobilový klub ADAC otestoval 567 automobilov s bezkľúčovým systémom.


Iba 29 z nich bolo dostatočne zabezpečených pred krádežou prostredníctvom metódy predlžovania signálu. Bezkľúčový vstup a štartovanie je dnes už bežnou súčasťou základnej výbavy vozidiel. Niet sa čomu čudovať. Mať kľúč len tak niekde vo vrecku a nemusieť ho vyberať pri každom nastupovaní do auta, je komfortné. No len máloktorý majiteľ automobilu tuší, že tento pohodlný prvok je zároveň obrovskou bezpečnostnou slabinou.

Zariadenie za pár eur z čínskeho e-shopu vám odomkne a naštartuje auto za desaťtisíce bez problémov.

Spôsobu krádeže, kedy dvaja zlodeji využijú signál z kľúča od auta a predĺžia ho, sa po anglicky nazýva relay attack. Funguje nasledovne: prvý zlodej sa postaví so zariadením k vozidlu, druhý zlodej s ďalším zariadením hľadá signál, ktorý štartovací kľúč auta neustále vysiela.

V momente, keď zlodej tento signál zachytí, predlží ho do druhého zariadenia. Toto druhé zariadenia sa teraz tvári ako kľúč od auta. Vozidlo ho rozpozná a dovolí druhému zlodejovi stojacom pri aute odomknúť ho, naštartovať a odísť.

Celý relay útok pritom trvá len niekoľko desiatok sekúnd. A najdesivejšie na tom celom je, že tieto zariadenia sa dajú zohnať na internete aj za menej ako 100 €.

 

 

Ako sa ubrániť relay útokom?

Možností je viacero, no najspoľahlivejšie je namontovať si do vozidla dodatočné zabezpečenie, ktoré funguje na elektromechanickom princípe. Jedným z nich je VAMPIRE Lite od VAM System. Ten je postavený na technológii, ktorá nebola prekonaná už takmer 30 rokov, aj keď sa o to zlodeji pokúsili už viac ako 500x.

Ako VAMPIRE Lite funguje?

VAMPIRE Lite je 7-cestný imobilizér, ktorý ochráni motorové vozidlo, motorku či nákladne vozidlo pred akýmkoľvek pokusom o krádež. Aj pred relay útokom. Ako je to možné?

Sofistikovaný systém dokáže blokovať v aute až 7 vecí pod mechanickou kombináciou. Či už je to spojkový pedál, motor, batéria, čo palivová sústava. Kým je špeciálny bezpečnostný kľuč vytiahnutý z auta, zlodej má takmer nulovú šancu odísť s ním preč.

VAMPIRE Lite je navyše možné rozšíriť o modul VAM Akustik, vďaka ktorému bude automobil zabezpečený aj proti ďalším technikám kradnutia ako:

naloženie, ťahanie, tlačenie, zdvíhanie, nakláňanie, krádež kolies, vniknutie do motorovej časti, vniknutie do interiéru vozidla či do batožinového priestoru.


Bez mesačných poplatkov a aktualizácií

VAMPIRE Lite predstavuje jednorazovú investíciu do zabezpečenia vozidla. Namontovať si ho môžete dať v pobočkách v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici, Poprade a Prešove. Požiadajte o nezáväznú cenovú ponuku na https://vam-system.sk/

AUTOR: © Zoznam/jh
ZDROJ: PR VAM Security, podkapotou.sk