kartySpoločnosť UNITED ASSISTANCE, s.r.o. zabezpečuje cestnú asistenciu, právnu asistenciu a domácu asistenciu. Súbor služieb poskytuje pre našich klientov nadštandardný komfort porovnateľný iba s uzavretím separátnych zmlúv u niekoľkých špecializovaných spoločností.

Viac ...

Norma Euro 7 bude mať masívne dopady: Autá extrémne drahé, tisíce ľudí bez práce

 

Zdá sa, že sa tu niekto prerátal. Podľa pôvodnej správy mali byť dopady novej normy Euro 7 na ceny áut v rámci desiatok, prinajhoršom stoviek eur.


Zdá sa, že sa tu niekto prerátal. Podľa pôvodnej správy mali byť dopady novej normy Euro 7 na ceny áut v rámci desiatok, prinajhoršom stoviek eur. Mali to byť ceny nákladných a úžitkových vozidiel, ktoré mali podľa odhadov EÚ stúpnuť viac. Ako informoval web idnes.cz českí odborníci si to však nemyslia. Tvrdia, že pokiaľ toto prejde tak ako je to navrhnuté, nielenže prídu o prácu desaťtisíce ľudí, zároveň sa osobná automobilová doprava stane úplne nedostupnou pre väčšinu populácie.

Zástupcovia českého automobilového priemyslu tvrdia svorne to isté: norma Euro 7 v tejto podobe a v tomto čase môže výrazne zdvihnúť ceny vozidiel a zároveň môže pripraviť o prácu desaťtisíce zamestnancov v automobilovom priemysle. Odhadujú, že cena áut sa nezvýši o pár stoviek eur tak, ako očakáva EÚ, ale v rádovo v tisícoch eur. Priemerne sa má cena osobných automobilov zvýšiť o 6400 eur. Iba v Česku by o prácu mohlo prísť až 70 000 ľudí. Keďže Česko a Slovensko vyrábajú podobné počty automobilov, netreba očakávať, že by bol dopad u nás výrazne nižší.

V Česku sa ročne vyrobí približne 1,2 milióna vozidiel, u nás to bolo po poklese z minulých rokov milión vozidiel, no ich počet by sa mal aj vplyvom výroby áut v novo budovanom závode Volva na východe ešte zreteľne zvýšiť. Česi však odhadujú, že z ich 1,2 milióna áut by sa po prijatí normy Euro 7 nevyrobilo cca 300 až 400-tisíc a išlo by najmä o menšie lacnejšie vozidlá.

Práve tie má totiž nová norma postihnúť najviac. Ich cena v ostatných rokoch rástla a nová norma s extrémne prísnymi normami emisií z výfuku i napríklad z bŕzd a pneumatík by uškodila najviac práve malým lacnejším autám. Pritom sú to práve tie autá, ktoré zaťažujú životné prostredie menej než veľké, no montovať do nich drahšie technológie znamená, že sa cenovo stanú nerentabilnými - budú skoro tak drahé ako autá väčšie. Takými vozidlami sú autá segmentov A, B - napríklad Škoda Fabia, Hyundai i20 a podobne, no cena by sa zvýšila aj väčším (tu by to však bolo najviac cítiť).

V diskusii o novej emisnej norme Euro 7 v Česku rezonuje argument ministra dopravy Martina Kupku, ktorý okrem iného tvrdí, že zvlášť vo východnej Európe by prijatie Euro 7 v aktuálnej podobe bolo kontraproduktívne. To znamená, že by ľudí odradilo od kupovania nových áut, namiesto nich by siahali ešte viac po starších, ktoré neplnia ani staršie normy. To by kvalite ovzdušia neprospelo.

Očakávať tiež, že všetci tí, ktorí by na nové autá nemali by rovno presadli do verejnej dopravy je vzhľadom na neadekvátnu infraštruktúru vo krajinách východnej Európy rovnako naivné. Auto je často jedinou možnosťou ako stihnúť všetky denné povinnosti včas a to nielen na vidieku.

„Uvedomujeme si existenciu klimatickej zmeny a potrebu s ňou bojovať," hovorí pre idnes.cz prezident Hospodárskej komory ČR Vladimír Dlouhý, „Orgány EU však prijímajú rozhodnutia exekutívneho charakteru, ktoré sú komplikované, nekonkrétne a môžu viesť k významnému zníženiu konkurencieschopnosti EÚ ako celku pri porovnaní s inými regiónmi sveta.

Nová emisná norma Euro 7 vyzerala spočiatku nádejne, pretože mala v pláne zaviesť emisné normy nielen z výfukových emisií, ale aj z opotrebovania bŕzd, či pneumatík, ktoré je v prípade väčších a ťažších áut výraznejšie - a platí to aj pre elektromobily, ktoré svojou hmotnosťou vysoko prekračujú porovnateľne veľké vozidlá so spaľovacími i hybridnými pohonmi. Väčšmi tiež chcela hodnotiť zaťaženie životného prostredia od výroby až po likvidáciu vozidla. Postupom času sa ukázalo, že norma je skôr než spravodlivá, ohrozujúca pre veľkú časť priemyslu, pracovných miest a najmä autá lacnejších kategórií. Problematické je tiež zavádzanie hodnotenia dodržiavania emisných predpisov v širších podmienkach - nielen v laboratóriu ale vo väčšom spektre situácií na cestách - na rovine, na diaľnici, v kopcoch, za studena. Odborníci hovoria, že je fyzikálne nemožné dodržiavať nastavené limity vo všetkých situáciách. Ďalším problémom normy tiež je, že napriek mnohým zdržaniam a doteraz nie úplne jasnému kompletnému zneniu a vykonávacích predpisov očakáva EÚ plnenie normy už o dva roky. To si vyžaduje gigantické investície, ktoré však môžu byť len vyhadzovaním peňazí, keďže platnosť normy je obmedzená nadchádzajúcim kompletným zákazom vozidiel so spaľovacím motorom.

Skrátka - norma si žiada veľké investície v krátkom čase, to znamená výrazné zvýšenie cien pre koncových spotrebiteľov, no zároveň sú to investície, ktoré budú o pár rokov spláchnuté do záchoda - a stanú sa vynaloženými prostriedkami, ktoré v konečnom dôsledku len oslabia výrobcov na trhu v prospech zahraničnej konkurencie.

O zmenu, či odklad normy bojujú aj veľké lobistické skupiny vrátane lobistov Volkswagenu, ktorý patrí medzi najväčších výrobcov áut na svete a v Európe, ako dobre vieme, zamestnáva státisíce ľudí (či už priamo, nepriamo alebo v dodávateľskej sieti).

AUTOR: © Zoznam/jh
ZDROJ: iDnes.cz, podkapotou.sk