kartySpoločnosť UNITED ASSISTANCE, s.r.o. zabezpečuje cestnú asistenciu, právnu asistenciu a domácu asistenciu. Súbor služieb poskytuje pre našich klientov nadštandardný komfort porovnateľný iba s uzavretím separátnych zmlúv u niekoľkých špecializovaných spoločností.

Viac ...

TIE NAŠE CESTY: Ani vy nepredbiehate? Nemusíte! Ale aspoň nerobte toto

Vodiči si robia naprieky, myslia iba na seba. Zlí však nie sú iba pretekári a piráti. Zlé sú aj brzdy.


Kedysi sme stáli v radoch na pomaranče, dnes sa vlečieme v radoch za nákladiakmi a traktormi a víkendovými vodičmi. Doba je rýchla, spoločnosť je rozdelená a vidieť to aj na tých našich cestách. Deň čo deň je rozdiel medzi dvomi skupinami vodičov väčší a zdá sa, že to tak bude aj naďalej. Každý sa stará len o seba a všetci naokolo sú zlí, šialenci, magori...

Svet na našich slovenských cestách sa čoraz zreteľnejšie delí na dve skupiny vodičov - na brzdy a na pirátov. Rozdiely sa zväčšujú, no pritom obe skupiny spája to isté - bezohľadnosť a sebastrednosť. Je čas narcisov a kvitnú aj na cestách.

Prečo je to problém? Pretože čím väčší je rozdiel v rýchlosti medzi najrýchlejším a najpomalším, tým väčšie riziko kolízií tu je. Áno, piráti by mali spomaliť a mali by byť ohľaduplnejší, no dnes sa zameriam na druhú stranu tej istej mince - na brzdy.

Pre obe skupiny vodičov je spoločné ešte niečo - jazda brzda-plyn. Aj piráti, no aj brzdy. To preto, lebo ani jedna skupina nedodržiava odstup!

To však popiera základné zručnosti vodiča - ten sa snaží jazdiť predovšetkým plynulo, s rozvahou, šetrne. To však neznamená, že sa vlečie za traktorom a nepredbieha. Avšak rozmýšľa, pozerá na cestu, hodnotí, odhaduje a rieši.

Predbiehanie nie je zločin. Nie tam, kde je prerušovaná stredová čiara. Zločinom proti zdravému rozumu i priestupkom voči predpisom je jazdiť v kolóne za pomalším vozidlom a nedodržiavať minimálny odstup od vpredu idúceho vozidla. Takto sa nám na cestách zberkajú pasívni vodiči, ktorým rýchlosť vodcu kolóny vyhovuje, neprekáža.

Netvrdím, že je to zlé. Nepredbiehať aj na voľných úsekoch s dobrou viditeľnosťou nie je proti pravidlám. Dôvody vodičov môžu byť rôzne - neponáhľajú sa, nesústredia sa, vzdali svoj život a už sa len vlečú v kolóne smerom k dôchodku, sú na dôchodku a neveria si, neveria si, lebo majú zlú skúsenosť, neveria si, lebo ich nikto nenaučil šliapnuť na plyn, neveria si, lebo neveria autu, nepredbiehajú, lebo auto nemá výkon, má poruchu...

To sa všetko dá pochopiť, no pochopiť sa nedá a nemá to nič s ohľaduplnosťou, bezpečnosťou cestnej premávky a už vôbec nie s jej plynulosťou a úspornosťou, keď sa za tým vodcom kolóny vlečiete ako káčatká za matkou kačkou s nosom zaboreným do zadku toho pred vami. Výsledkom nie je kolóna pomaly idúcich áut, výsledkom je jedno súvislé a prakticky nepredbehnuteľné pomalé vozidlo. A skúste predbiehať!

Síce je cesta voľná, autá v protismere nie sú, alebo sú ďaleko, no predbiehať päť-šesť, no pokojne aj dvanásť vozidiel za sebou, pričom ani jedno si nedrží bezpečný odstup, no zároveň je natlačené na stred vozovky, to je naozaj problematické. Takto sa vám stane, že si rodinku kačiek jazdiacich za vodcom kolóny skúsite rozdeliť na zvládnuteľnejšie úseky, no rodinka kačiek vaše predbiehanie z konca hadíka považuje za šialenstvo a svoje namrzené nosíky zaboria do zadku toho pred sebou s ešte väčšou chuťou. Potom sa vám môže stať, že síce autá v protismere sú relatívne ďaleko, no vy brzdíte v polovici hadíka a snažíte sa narvať medzi vozidlá a ich vodiči vás pritom ani nechcú pustiť a vehementne vám dávajú najavo, že ste psychopat a že sa vlastne nemáte kam ponáhľať.

Lenže pravdou je, že to, či sa niekto ponáhľa viac ako vy, je jeho vecou. Vašou vecou je jazdiť tak, aby ste v prípade núdzového brzdenia vedeli ubrzdiť a nespôsobili reťazovú nehodu a zároveň dali rýchlejším vozidlám za vami aspoň akú takú šancu na to, aby sa mohli bezpečne zaradiť predtým, než dorazia autá v opačnom smere.

Nič viac nežiadam. Nemusíte jazdiť rýchlo, keď nechcete. Ale buďte takí dobrí a držte sa pri pravej krajnici (že keď ste napravo, nevidíte spoza dodávky dosť dopredu? Áno, aj to rieši bezpečný odstup), dodržujte bezpečný odstup (zistíte to tak, že je to minimálne dvakrát viac ako udržiavate teraz) a umožnite rýchlejším predbiehať. Predbiehanie nie je povinné, ale ani zákázané, ak pravidlá cestnej premávky nevravia inak.

Neodôvodnene pomalá jazda však je problémom a len o málo menším ako neodôvodnene rýchla jazda. Plynulosť, ohľaduplnosť. Zapamätať a používať!

A áno, piráti nemajú byť pirátmi, majú jazdiť ohľaduplne, nemajú sa lepiť, nemajú trúbiť a aj o tom si napíšeme viac. Chcem len napísať, že ísť pomaly automaticky neznamená ísť aj dobre.

Dobrý vodič je ten, ktorý neskáče ani po plynovom, ale ani po bzrdovom pedáli, pokiaľ to nie je vyslovene nevyhnutné. Skúsme sa z bŕzd a pirátov stať zasa normálnymi tolerantnými a ohľaduplnými vodičmi. Ako to spraviť? Časť problému som popísal vyššie. Pomôže to všetkým. Ďakujem.

AUTOR: © Zoznam/jh
Zdroj: podkapotou.sk