kartySpoločnosť UNITED ASSISTANCE, s.r.o. zabezpečuje cestnú asistenciu, právnu asistenciu a domácu asistenciu. Súbor služieb poskytuje pre našich klientov nadštandardný komfort porovnateľný iba s uzavretím separátnych zmlúv u niekoľkých špecializovaných spoločností.

Viac ...

Elektromobil za 10-tisíc eur je realitou! Dostupný bude aj s novým typom batérie

Nový typ batérie a nízka cenovka. To je v skratke úplne nový BYD Seagull.


Mnoho odporcov elektromobility často vyťahuje ako hlavný argument vysokú obstarávaciu cenu elektrických áut. Aj keď je pravdou, že niektorí výrobcovia už pristúpili k znižovaniu cien svojich elektrických modelov, cena aj naďalej zostáva pre mnohých príliš vysoká. Do značnej miere je pritom ovplyvnená cenou batérie, ktorá sa javí byť ako jedna z najdrahších častí auta. Všetko sa ale môže zmeniť s príchodom nového typu batérie.


Malý elektromobil míá ideálne rozmery do mesta. Poteší aj dojazdom, no jeho silnou stránkou je nízka cena.

Lacná „čajka“

Dôkazom lacnej elektromobility má byť aj novo predstavený čínsky elektromobil určený do mesta s názvom BYD Seagull (v preklade čajka). O automobilke BYD sme vám už pred časom priniesli samostatný materiál. Ide o jedného z najväčších čínskych výrobcov a zároveň o značku, ktorá sa snaží presadiť na trhu v Európe. To sa jej môže podariť aj vďaka jej úplne novému lacnému elektromobilu, ktorý bude dostupný aj s úplne novým typom batérie.


Malý elektromobil do mesta má na dĺžku len 3780 milimetrov. V podlahe je ukrytá LFP batérie s kapacitou 38 kWh. V budúcnosti sa počíta aj s nasadením hybridnej batérie pozostávajúcej zo sodíkovo-iónových článkov a li-ion článkov.


Elektromobil približne veľkosti VW Up! či Škoda Citigo totiž v budúcnosti môže poháňať sodíkovo-iónová batéria. Má ísť o lacnejšiu alternatívu k aktuálne používaným li-ion batériám. Tejto problematike sa nedávno dôkladnejšie venoval kolega Erik Stríž vo svojom článku. Samotný BYD Seagull je aktuálne na čínskom trhu dostupný s klasickou batériou s kapacitou 38 kWh. Jeho výkon bude v závislosti od zakúpenej verzie 55 alebo 75 kW. Klasická batéria pritom malému elektrickému BYD Seagull vystačí podľa normy CLTC na 405 kilometrov. Realita však bude pravdepodobne o niečo nižšia.


Batožinový priestor po sklopení zadných sedadiel disponuje objemom až 930 litrov.

Nová batéria koncom roka

Čo je na celom aute zaujímavejšie, je možnosť jeho dostupnosti s novým typom batérie. Okrem dnes využívaného LFP akumulátoru sa bude ponúkať aj so sodíkovo-iónovou batériou, respektíve kombináciou pozostávajúcou z oboch typov článkov. Jej kapacita by mala byť 30 kWh, čo by autu mohlo vystačiť na približne 305 kilometrov. Na celom aute pritom nie je zaujímavá len batéria, ale aj jeho cenovka. Štartuje totiž na čiastke 78 800 čínskych jüanov čo pri prepočte aktuálnym kurzom predstavuje približne 10 360 eur.


Interiér pôsobí kvalite. Dominuje mu veľký centrálny displej infotainmentu pripomínajúci logikou ovládania. Príjemné je aj jeho dvojfarebné prevedenie.


Okrem toho niektorí tamojší predajcovia ponúkli svojim zákazníkom aj formu zvýhodnenia, ktorá cenu stlačila na 65-tisíc jüanov (cca 8500 eur). Dobrou správou je, že BYD plánuje nové batérie umiestniť do všetkých svojich modelov s cenovkou pod 200 000 jüanov, čo je približne 26 300 eur. Tým by sa cenovka viacerých áut mohla v budúcnosti dostať ešte nižšie.

O obrovskom záujme o toto malé mestské auto svedčí aj počet predobjednávok, ktorý za prvých 24-hodín od predstavenia presiahol 10-tisíc.


Autor: David Hecl
Zdroj: ArenaEV, autoviny.sk