kartySpoločnosť UNITED ASSISTANCE, s.r.o. zabezpečuje cestnú asistenciu, právnu asistenciu a domácu asistenciu. Súbor služieb poskytuje pre našich klientov nadštandardný komfort porovnateľný iba s uzavretím separátnych zmlúv u niekoľkých špecializovaných spoločností.

Viac ...

Rekonštrukcia "panelky" pri Trenčíne sa pre havarijný stav mosta posunie o rok

Rekonštrukcia úseku cesty I/9 od diaľničného privádzača Drietoma pri Trenčíne, známeho ako panelka, sa predĺži asi o rok, do konca roku 2024.


Dôvodom je stav mosta cez inundačný kanál Váhu pri spoločnosti Dalitrans. Vrchnú mostovú konštrukciu budú musieť odstrániť a postaviť nanovo. Informoval o tom štátny tajomník Ministerstva dopravy SR Jaroslav Kmeť.

"Modernizácia cesty sa posunie o jeden rok. Dôvodom je stav mostného objektu. Mali sme statický posudok, pripravujeme novú projektovú dokumentáciu, ktorá nám povie, aká bude konečná cena. Dúfam, že s výnimkou mosta dodávateľ na ostatné časti stavby dodrží termíny," priblížil Kmeť.

Ako povedal riaditeľ Investičnej výstavby Slovenskej správy ciest (SSC) Žilina Ivan Brečka, problematický most postavili v 50. rokoch minulého storočia, jeho parametre sa rokmi znižovali. V roku 2009 sa stal súčasťou modernizačného projektu.

"Bohužiaľ, technológia, ktorou bol most postavený, je nešťastná a veľmi ťažko sa tam hľadajú rôzne diagnostické degradácie. Odfrézovanie povrchovej vrstvy odhalilo havarijný stav predpínacích lán mostnej konštrukcie," uviedol Brečka.

Podľa predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Jaroslava Bašku bude pre stav mosta až do konca roka 2024 problémová tranzitná doprava, ostatné časti stavby by však mali byť dokončené v pôvodných termínoch.


Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa


"Bolo by dobré, keby investor a zhotoviteľ pohli s výstavbou križovatiek Trenčianska Turná a Trenčianske Stankovce, rovnako ako s novou okružnou križovatkou smerom do Trenčína. Chcem požiadať SSC, aby venovala stavbe čo najväčšiu pozornosť, pretože sa dotýka veľkého množstva obyvateľov krajského mesta a okolia," zdôraznil Baška.

Ako povedal trenčiansky primátor Richard Rybníček, súčasná situácia a ročné oneskorenie ukončenia rekonštrukcie sú pre krajské mesto extrémne nepríjemné. V Trenčíne je starý cestný most v druhom najvyššom havarijnom stupni a obchádzkami bude mimoriadne zaťažený.

"Už teraz doprava zavaľuje Trenčín a to sú ešte prázdniny. Keď príde nový školský rok, budeme mať problém. Dúfam, že tento problém bude len do konca roka 2024. Život v meste sa nedá zastaviť. V roku 2025 bude Trenčín dejiskom majstrovstiev Európy mládeže vo futbale, v roku 2026 Európskym hlavným mestom kultúry," pripomenul Rybníček.

 

AUTOR: © Zoznam/jh
ZDROJ: TASR, podkapotou.sk