kartySpoločnosť UNITED ASSISTANCE, s.r.o. zabezpečuje cestnú asistenciu, právnu asistenciu a domácu asistenciu. Súbor služieb poskytuje pre našich klientov nadštandardný komfort porovnateľný iba s uzavretím separátnych zmlúv u niekoľkých špecializovaných spoločností.

Viac ...

Ministerstvo dopravy plánuje zrušiť spoplatnenie niektorých úsekov diaľnic. Má na to dobrý dôvod.

Rezort vnútra uvažuje nad dočasným zrušením spoplatnenia niektorých úsekov diaľnic a rýchlostných ciest. Dôvodom sú rekonštrukčné práce v ich okolí.

 

  • V budúcnosti sa táto výnimka dotkne viacerých diaľničných úsekov.
  • O čo ide a ako danú novinku využiť?


Zvýšenie poplatkov za využívanie diaľnic a rýchlostných ciest na našom území v minulosti spôsobilo pomerne veľkú vlnu negatívnych reakcií. Ceny diaľničných známok sa plošne zvýšili o 20%, čo sa vodičom samozrejme nepáčilo, no z hľadiska údržby a rozvoja daných úsekov verejných komunikácií to malo svoje opodstatnenie. Ministerstvo dopravy teraz prichádza s ďalšou novinkou, ktorá mnohých vodičov určite poteší. Ide totiž o zrušenie spoplatnenia vybraných úsekov.

Diaľnice ako obchádzky

Vyňatie zo spoplatnenia sa ale nebude vzťahovať na všetky úseky a nepôjde o zrušenie spoplatnenia natrvalo. Portál teraz.sk uvádza, že úseky nebudú podliehať spoplatneniu len v čase, keď na cestách I. triedy v ich okolí budú prebiehať rekonštrukčné práce. Krátkodobé odpustenie spoplatnenia sa pritom bude týkať len vozidiel do 3,5 tony.
Minister dopravy Pavol Lančarič na tému zrušenia spoplatnenia diaľnic a rýchlostných ciest dodáva: „Naším cieľom je, aby sa opravy a rekonštrukcie dotkli občanov čo najmenej. Preto zavádzame toto nové pravidlo a nastavujeme interné procesy tak, aby bolo všetko administratívne dotiahnuté ešte pred začiatkom prác na ceste.“

Pilotný projekt na R1 a D1

Ministerstvo dopravy ďalej uvádza, že dané úseky budú z povinnosti platby za ich využívanie vyňaté len vtedy pokiaľ na nich nebude možné zmienený ústupok zneužívať. Rezort dopravy pritom už pred niekoľkými týždňami dočasne zrušil poplatky pre úsek rýchlostnej cesty R1. Po ňom vodiči obchádzajú aktuálne uzatvorený most ponad železnicu v Seredi. Podobne Ministerstvo dopravy postupovalo aj pri rozhodovaní o zrušení poplatkov za úsek diaľnice D1 Triblavina – Zlaté Piesky. K tomu má prísť počas rekonštrukcie cesty I/61 medzi Ivankou pri Dunaji a Bernolákovom. Samotný proces však doposiaľ nebol administratívne uzatvorený.

V budúcnosti by sa podobné úľavy smerom k vodičom mali začať objavovať aj na iných dopravných úsekoch. Odpustenie spoplatnenia diaľnic a rýchlostných ciest sa tak dotkne viacerých miest na Slovensku. Hovoríme najmä o úsekoch, kde aktuálne prebieha alebo je plánovaná rekonštrukcia úsekov ciest I. triedy.


Autor: David Hecl

Zdroj: autoviny.sk